Våra tjänster

Mikrofonderna erbjuder garantier och kapitalinvesteringar  till företag, föreningar, kooperativ, verksamheter och projekt inom social ekonomi och lokal utveckling.

 Vi kan ge garantier för

  • kontokredit
  • banklån investeringar
  • banklån innan projektbidraget kommer
  • hyra av lokal

Vi kan placera kapital i

  • förlags- eller medlemsinsatser i ekonomiska föreningar
  • aktieandelar i medlemsägda aktiebolag och (svb)-bolag (så kallade Bygdebolag)

De regionala Mikrofonderna har sina egna produktblad. Här kan ni se ett exempel från Mikrofonden Väst. (se bif fil) Kontakta er regionala Mikrofond för mer information om villkor och ansökan. De kan också förmedla rådgivning via regionala Coompanionkontor och kontakter med de banker som är medlemmar i Mikrofonden. Om ni funderar på att ansöka om garanti så kan det vara bra att redan nu titta på Affärsplan Coompanion och Budgetmall Almi 

Mikrofonden Väst

Jan Svensson
Jan.svensson@coompanion.se
Mob: 0733-72 50 00
Mikrofondenvast.se

Mikrofonden Öst

Pia Jertfelt
pia@svnsweden.com
Mob: 0707-15 47 60
Mikrofondenost.se

Mikrofonden Z

Anna Frestadius
Anna.frestadius@helasverige.se
Mob: 0702-80 62 44

Mikrofonden Örebro län

Anders Johansson
Anders.johansson@coompanion.se
Mob: 0702-35 94 98

Mikrofonden Skåne

Anna Haraldson Jensen
Anna.h.jensen@coompanion.se
Mob: 0702-77 95 25

Mikrofonden Halland

Kajsa Vik
kajsa@coompanion.se
Mob: 0705-14 77 65

Mikrofonden Kronoberg

Magnus Andersson
magnus.andersson@coompanion.se
Tel: 0470-707 424

Mikrofonden Östergötland

Camilla Carlsson
camilla.carlsson@coompanion.se
Mob: 0733-643 740

Mikrofond Småland

Ewa Engdahl
ewa.engdahl@coompanion.se
Mob: 0706-587 323

Mikrofonden Norr

Roger Filipsson
roger.filipsson@coompanion.se
Mob: 0730-345 555

Budgetmall-Almi
Budgetmall-Almi
Budgetmall-Almi.xls
464.5 KiB
1009 Downloads
Detaljer
Affärsplan-Coompanion
Affärsplan-Coompanion
Affärsplan-Coompanion.pdf
6.6 MiB
759 Downloads
Detaljer